haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 نکاتی درمورد فرهنگ ارمنستان که قبل از سفر باید بدانید

نکاتی درمورد فرهنگ ارمنستان که قبل از سفر باید بدانید

[vc_row][vc_column][vc_column_text]آشنایی با فرهنگ ملل مختلف یکی از جذاب‌ ترین قسمت‌های سفر به کشورهای دیگر محسوب می شود. فرهنگ برخی کشورها مانند ارمنستان به دلیل هم جواری با ایران، بسیار نزدیک به فرهنگ ایران است. با این حال بسیاری از آداب و رسوم و فرهنگ ارمنستان برای ما نا شناخته است و ممکن است در سفر به ارمنستان برایمان تازگی داشته باشد. بنابراین مطالعه و آشنایی در مورد آداب و رسوم کشورها می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار دهد تا با استفاده از آنها بتوانیم سفر آسوده و به دور از نگرانی را تجربه کنیم.

دست دادن در فرهنگ مردم ارمنستان - ستاره هفت گنج

دست دادن و روبوسی در فرهنگ ارمنستان

مردم ارمنستان مردمی مهربان هستند و به بزرگان خود احترام میگذارند. مردهای ارمنی هنگام دیدار و ملاقات با یکدیگر، به هم دست می دهند و اگر آشنایی بین آنها نزدیک تر باشد روبوسی میکنند. زنان نیز یکدیگر را در اغوش گرفته و روبوسی میکنند. اما احوالپرسی بین زنان و مردان در این کشور بدین صورت است  که طبق رسم و همینطور در مناطق روستایی، زنان باید صبر کنند تا مرد دست خود را برای احوالپرسی دراز کند.  بعد از آن زنان با آنها دست بدهند.

خانواده در ارمنستان- آژانس ستاره هفت گنج

جایگاه خانواده در فرهنگ ارمنستان

تشکیل خانواده در ارمنستان جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد و ارمنی ها به خانواده بسیار پایبند هستند. تربیت فرزندان نیز امری مهم در هر خانواده ارمنی محسوب می شود. آنها حامی فرزندان خود هستند و در سنین کمی بالاتر آنها را به استقلال تشویق می کنند. ارمنی ها ترجیح می دهند با افرادی غیر از نزدیکان و بستگان خود وصلت کنند. در ارمنستان نقش سنتی زنان  که رسیدگی به امور خانه و تربیت فرزندان است بیشتر از زنان شاغل است. اگر چه زنان شاغل در این کشور مشغول به کارند اما دستیابی آنها به برخی از مشاغل که مردان در آنها دیده می شوند همچنان سخت است.

دختران ارمنی- آژانس ستاره هفت گنج

فرهنگ ارمنستان در لباس پوشیدن

ارمنی ها در لباس پوشیدن اصول اجتماعی را رعات می کنند و کمتر پیش می آید که با لباسهای نا متعارف در خیابان ظاهر شوند. در جشن ها و مراسم لباس سنتی به تن میکنند که این لباسها شبیه لباسهای مردم ترک و آذری زبان در ایران هستند.

لباسهای سنتی ارمنی ها پر از نقش و نگار وگلدوزی، همراه با رنگهای تند و شاد است. اگرچه در این کشور پوششی خاص برای زنان و مردان تعریف نشده است، اما لازم است که در طول اقامت در خاک ارمنستان پوششی موجه و مناسب را انتخاب کنید. پس تا حد ممکن از لباس‌های مناسب استفاده کنید و با مردم هماهنگ باشید. در این صورت می‌توانید بدون جلب توجه، آزادانه در شهر قدم بزنید و از تک ‌تک لحظه‌های خود لذت ببرید.

فرهنگ تشکر کردن در ارمنستان - آژانس ستاره هفت گنج

تشکر کردن در فرهنگ ارمنستان

ارمنی ها از واژه فرانسوی merci برای تشکر استفاده می کنند. همچنین واژه jan  که در زبان ایرانی به معنی عزیز و گرامی است در فرهنگ ارمنی هم به همین معنی کاربرد دارد در نتیجه  ایرانی ها به راحتی می توانند از واژه های مرسوم زبان خود به عنوان تشکر استفاده کنند.

فرهنگ ارمنستان در مهمانی دادن

از آنجا که ارمنی ها بسیار مهمان نواز بوده ممکن است توریستها را حتی برای صرف یک قهوه به خانه خود دعوت کنند. احترام به این دعوت و قبول کردن آن برای آنها بسیار مهم است. ارمنی ها  به مهمانهای خود بسیار اهمیت می دهند و از آنها به گرمی استقبال می کنند. آنها زمان زیادی را صرف طبخ و تهیه غذاهای خوشمزه می کنند و انواع مختلفی از غذاها و خوراکی ها را تدارک می بینند.

ارمنی ها رسم دارند که همه غذاها را به مهمان تعارف کنند و مهمان نیز برای ادای احترام موظف است که تمامی آنها را تست کند. از این رو سعی کنید همیشه گرسنه به مهمانی ارمنی ها بروید و به پاس زحمات میزبان هدیه ی کوچکی مثل یک جعبه شکلات یا گل تهیه کنید. اگر گل را بعنوان هدیه انتخاب کردید توجه کنید که تعداد گل ها حتما فرد باشد زیرا ارمنی ها زوج را برای قبرستان استفاده میکنند.

نوزاد ارمنی-آژانس مسافرتی ستاره هفت گنج

خودداری از دیدن نوزادان تا چهل روز

ارمنی ها به هیچکس جز خانواده و بستگان بسیار نزدیک اجازه نمی دهند که فرزند تازه به دنیا امده شان را تا قبل از چهل روز ببینند. این کار ریشه درعلم پزشکی دارد و به این دلیل انجام می شود که نوزاد در این دوران حساس و آسیب پذیر بوده و امکان سرایت میکروب و باکتری در این دوره از افراد به نوزاد بیشتر است.

فرهنگ مردم ارمنستان - آژانس مسافرتی ستاره هفت گنج

فرهنگ ارمنستان در مقابل افراد غریبه

مردم ارمنستان در ارتباط برقرار کردن با افراد دیگر بسیار باهوش و توانمند هستند و ترجیح می دهند با دیگران به صورت رو درو و چشم در چشم صحبت کنند. اگر به مناطق روستایی سفر می‌کنید، در جریان باشید که مردم محلی خیلی در مورد غریبه‌ها کنجکاو هستند و دوست دارند بدانند از کجا آمده‌اند، چه کاری می‌کنند و نظرشان درباره ارمنستان چیست.

اکثر ارمنی‌ها عاشق این هستند که از آنها عکس بگیرید؛ البته ادب حکم می‌کند که از قبل اجازه بگیرید. در کشور ارمنستان خیلی کم پیش می‌آید که مردم بی دلیل لبخند بزنند، مگر آنکه طرف مقابل‌شان را بشناسند یا موضوع خنده‌ داری مطرح شود؛ پس اگر با چهره جدی آنها مواجه شدید تعجب نکنید.

انتخاب همسردرارمنستان- آژانس مسافرتی ستاره هفت گنج

دیدن همسر آینده در خواب

ارمنی ها رسمی دارند که در آن زنان سالخورده در روز t. Sarkis Day  شیرینی های بسیار شور برای دختران مجرد می پزند و دختران مجرد آنها را می خورند تا همسر آینده خود را در خواب ببینند. اگر فردی که در خواب می بینند به آنها آب بدهد یعنی آن فرد همسر آینده آن دختر خواهد بود.

جشن ازدواج در ارمنستان-آژانس مسافرتی ستاره هفت گنج

جشن ازدواج در فرهنگ ارمنستان

از نظر ارمنی ها ازدواج امری پسندیده و مقدس است و با شکوه و شور زیادی در روزهای شنبه و یکشنبه برگزار می شود. در این مراسم نان سنتی گاتا و غذای محلی سرو می شود. زوجها در مراسم ازدواج از روی آتش می پرند تا برای آغاز زندگی جدید شیاطین و پلیدی ها از خود دور کنند. در ارمنستان تا ازدواجی باطل نشود ازدواج مجدد صورت نمی گیرد و اموال بعد از جدایی بین زوجین تقسیم می شود.

 

جمع بندی

برای برقراری ارتباطی مناسب و موثرو بدون مشکل با مردم هر کشور، آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم و همچنین قوانین حاکم برآن کشور جزو موارد مهم و ضروری برای سفر محسوب می شود.

ارمنستان از جمله کشورهایی است که به دلیل همسایگی با ایران و شباهت فرهنگی می تواند گزینه مناسبی برای سفر و فرصتی برای آشنایی با اقوام دیگر باشد. هنگام سفر به ارمنستان، ترجیحا معادل ارمنی یا روسی برخی لغات یا اصطلاحات را بدانید چرا که کمتر کسی در ارمنستان به زبان انگلیسی مسلط است و آشنایی با برخی لغات ارمنی در طول سفر به نفع شما خواهد بود.

.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *