haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 سبز سفر کنید!

سبز سفر کنید!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]سبز سفر کردن در نگاه اول سخت و دشوار به نظر می‌رسد. اما اگر همیشگی باشد به مرور زمان تبدیل به عادت می‌شود. سبز سفر کردن نه تنها باعث می‌شود خودتان حس بهتری داشته باشید، بلکه حس و انرژی بهتری هم به محیط اطرافتان و دوستان ارسال می‌کنید. حس و حالی که سفر را برای‌تان زیباتر و خاطره‌انگیزتر می‌کند.

اینکه با نگاه دوستدارانه به طبیعت، سفر کنید در واقع یک انتخاب نیست، قطعا در سال‌های دیگر به اجباری برای گردشگران و توریست‌ها تبدیل خواهد شد. چون تاثیر منفی توریسم بر محیط زیست آنقدر در بعضی مناطق جدی است که بعد از فهمیدن این تاثیر دیگر نمی‌توانیم به راحتی و به هر منطقه ای که دلمان خواست، سفر کنیم.

۱. انتخاب مقاصد دوست دار محیط زیست

اگر می خواهید سبز سفر کنید و به محیطزیست احترام بگذارید، مقصدی را انتخاب کنید که مسئولین صنعت توریسمش بیشترین توجهات را به محیط زیست دارند. با این کار پولی که از راه گردشگری به این کشورها وارد می‌شود صرف حمایت از محیط زیست می‌شود. این در حالی است که اگر به شهر یا کشور دیگری سفر کنیم، ممکن است دقیقا به حرکت‌هایی ضد محیط زیستی کمک کنیم.

۲. انتخاب اقامتگاه سبز

هتل‌های سبز در سراسر جهان با نشان LEED  مشخص می‌شوند. این هتل‌ها از انرژی‌های تجدید پذیر، مواد شوینده حامی محیط زیست و تفکیک هوشمندانه زباله استفاده می‌کنند. جالب است بدانید این هتل‌ها حتی به مهمانانشان هم راه‌هایی برای حفظ محیط زیست در سفرشان پیشنهاد می‌کنند. برای مثال آنها را تشویق می‌کنند که هر روز درخواست تعویض ملحفه‌ها را ندهند.

۳. انتخاب تور حامی محیط زیست

انتخاب یک تور نامناسب می‌تواند به منزله انتخاب یک گروه و یا یک لیدر نا آگاه به محیط زیست باشد. این تورها ممکن است از لوازم پذیرایی یک بار مصرف استفاده کنند و یا به ریختن زباله در طبیعت اهمیتی ندهند. این در حالی است که یک تورلیدر آگاه به توریسم و اهمیت محیط زیست، می‌تواند مسافران را به رستوران‌ها، بازارها و مراکز دوستدار محیط زیست هدایت کند و از تولید زباله و به جا گذاشتن آن در طبیعت خودداری نماید.

۴. استفاد از وسیله نقلیه عمومی، دوچرخه سواری و یا پیاده‌روی

قدم زدن و پیاده‌روی بهترین راه برای رفت‌وآمد در میان مردم و آشنایی با فرهنگ های مختلف است. گزینه بعدی دوچرخه است. اگر در تمام مسیر‌ها پیاده‌روی ممکن نبود یا گشت و گذار در شهر به صورت پیاده مقدور نبود،  اولویت بعدی با دوچرخه است. در نهایت اگر نمی‌توانید دوچرخه‌سواری کنید بهتر است سراغ وسایل نقلیه عمومی بروید. در این حالت مطمئن باشید تا حد امکان آسیب کمتری به محیط زیست زده‌اید. تورهای شخصی، تاکسی‌ها و وسایل نقلیه شخصی و همچنین هواپیما‌ها از وسایل نقلیه آلوده‌کننده هستند و بهتر است در لیست آخرین اولویت‌ها قرار بگیرند.

۵. استفاده نکردن از بطری و ظروف پلاستیکی

استفاده از آب معدنی در سفرها بیشتر از زندگی عادی است. برای اجتناب از این اتفاق، می‌توانیم بطری آب شخصی خودمان را داشته باشیم و هر شب در محل اقامتمان آن را با آب جوشیده پر کنیم. در کنار بطری‌های پلاستیکی، استفاده از ظروف یکبار مصرف هم در سفرها بسیار رایج است. داشتن وسایل شخصی قابل شست‌و‌شو انتخاب سبزتر و بهتری نسبت به استفاده از این وسایل است.

۶. خوردن غذاهای بومی و ارگانیک

اغلب مواد غذایی موجود در سوپرمارکت‌ها بسته‌بندی‌های پلاستکی دارند. شما می‌توانید با خرید مواد ارگانیک مواد پلاستیکی کمتری وارد طبیعت کنید. خرید فله انتخاب بهتری است. برای اینکه خرید با کیفیت و مطمئنی داشته باشید می‌توانید به فروشنده‌های بومی مراجعه کنید یا از مزارع ارگانیک بدون واسطه خرید کنید.

۷. رساندن پسماند و زباله به حداقل

در بعضی کشورها خصوصا کشورهای توسعه نیافته سیستمی برای بازیافت زباله وجود ندارد. یک بطری پلاستیکی یا یک تکه کاغذ در این کشورها هرگز به چرخه مصرف برنخواهد گشت. پس بسیار مهم است به هیچ عنوان از پلاستیک در این کشورها استفاده نکنیم و اگر بنابر لزوم گاهی این کار را کردیم، آن پلاستیک‌ها را با خودمان به خانه برگردانیم و در کشور خودمان بازیافت کنیم.

۸. امتحان کردن موارد جدید در سفر

دوچرخه‌سواری، پرواز با کایت، آشپزی، طراحی روی پارچه، تولید عطر و هر چیز دیگر را بیاموزید. سعی کنید به مکان هایی سفر کنید که تابه‌حال نرفته‌اید. این کار به شما کمک می‌کند تا با مقاصد جدید آشنا شده و فرهنگ‌های آن‌ها را درک کنید. ممکن است این کار کمی چالش‌برانگیز باشد و شما را از منطقه امن خودتان بیرون بیاورد، اما قطعا ارزشش را خواهد داشت.

۹. دور بودن از وسایل الکترونیکی در سفر

همه ما عادت داریم با یک تلفن هوشمند و یا یک دوربین به سفر می‌رویم؛ اما بیایید گاهی از آن‌ها فاصله بگیریم. گذاشتن این وسایل در هتل و گشت و گذار بدون آنها تجربه جدیدی خواهد بود و حس بهتری خواهید داشت. بیایید دنیا را از دریچه چشمانتان تماشا کنید نه از دریچه لنز دوربینتان!

۱۰. استفاده از راهنمای محلی

می‌توان همه‌جا را به‌طور انفرادی گشت؛ اما نه همیشه. گاهی بهتر است از راهنماهای محلی در سفرهای خود استفاده کرده و با کمک آن‌ها به مناطق ناشناخته هر شهر سر بزنید. به‌علاوه هر وقت یک راهنمای خوب پیدا کردید، او را در شبکات اجتماعی به دوستانتان هم معرفی کنید.

۱۱. لذت بردن از آسمان

خود را برای تماشای آسمان در شب مهمان کنید. متاسفانه امروزه شهرهای بزرگ مانع از دید آسمان زیبا در شب‌ها می‌شوند. به مناطق کویری سفر کرده و از دیدن آسمان زیبا لذت ببرید. به‌علاوه می توانید برای تنوع شب را نیز در زیر آسمان به صبح برسانید.

۱۲. ماجراجویی در سفر

سفر خستگی و افسردگی را از انسان دور می‌کند و روح تازه ای به زندگی هر فرد می بخشد. بااین‌حال همیشه نمی‌توان به سفرهای بزرگ رفت. در عوض می‌توان گاهی با یک ماجراجویی کوچک سفری خاطره انگیز را تجربه کرد. فرقی نمی‌کند که این ماجراجویی کوچک اردو زدن در نزدیک خانه، شنا در رودخانه یا هر چیز دیگری باشد.

۱۳. ارتباط با مردم محلی

بسیاری از تورهای مسافرتی فرصت‌هایی را برای دیدار گردشگران با مردم محلی فراهم می‌آورند. با گسترش این تورهای بومی مردم می‌توانند با محلی‌ها در خانه‌های آن‌ها غذا بخورند و زندگی به سبک مردمان محلی را تجربه کنند. از این فرصت در هر سفر استفاده کنید. آشنایی با فرهنگ و مردم هر شهر یا کشور از طریق تجربه های نزدیک این چنینی به دست خواهد آمد.

۱۴. سبک سفر کردن

تنها وسایلی را که به آن‌ها نیاز مبرم دارید با خود حمل کنید. با این کار دیگر لازم نیست تا نگران پرداخت هزینه‌های اضافه بار یا معطل شدن برای جابه‌جایی چمدان‌ها باشید. یک دست لباس بردارید و خیال خود را بابت داشتن سفری سبک‌ راحت کنید.

۱۵. نهایت لذت از سفر

نگذارید تا یک روز شما در زندگی بیهوده از بین برود. برای روزهای سفرتان برنامه ریزی داشته باشید. از قبل اطلاعات لازم درباره مناطق و مراکز دیدنی مقصدتان را جست وجو کنید تا در زمان سفر بتوانید راحت تر تصمیم گیری کنید.

۱۶. یادگرفتن عبارات خارجی در سفر

بدون آگاهی از ۵ عبارت به هیچ کشور خارجی سفر نکنید. این ۵ عبارت این‌ها هستند: سلام، لطفا، ممنونم، بله و رستوران کجاست؟

۱۷. سفر انفرادی

اگر نمی‌توانید فردی را برای همراهی با خود در مسافرت پیدا کنید، زیاد منتظر نمانید. شخصا و به‌طور انفرادی به سفر بروید. گاهی اوقات داشتن یک هم‌سفر می‌تواند لذت سفر را از ما بگیرد. انفرادی سفر کنید و دیگر نگران بحث‌وجدل بر سر رفتن به یک رستوران خاص نباشید.

برای سفرهای سبز و دوستدار طبیعت می توانید با آژانس گردشگری ستاره هفت گنج همراه شوید. ما مقاصد دوستدار محیط زیست را به شما پیشنهاد خواهیم کرد. مطمئن باشید تجربه و لذت سفر در این مقاصد برای همه گردشگران جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_cta h2=”این مطلب را از دست ندهید: ” h4=”شاید به آن علاقه مند باشید”]

چرا باید سفر کنیم؟ سفر به جز تفریح و لذت بردن چه سودی برای ما دارد؟

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

 چرا باید سفر کنیم؟

چرا باید سفر کنیم؟

 سفر به اوکراین

سفر به اوکراین

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *