haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 زندگی در اوکراین

زندگی در اوکراین

اوکراین یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است. این کشور در حال پیشرفت، دارای آینده ای امیدوار کننده است و هر روز روابط نزدیک تری با اتحادیه اروپا برقرار می کند و احتمالا در سال های آیند شاهد ورودش به اتحادیه اروپا خواهیم بود. برای آگاهی از شرایط و هزینه زندگی در اوکراین این مقاله را از دست ندهید.

مهاجرت به کشوری اروپایی با کمترین هزینه

برای کسانی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند و میخواهند هزینه زیادی نکنند، کشور اوکراین گزینه خوبی است. هزینه گرفتن اقامت دائم اوکراین ۱۲ هزار دلار است که این رقم در مقابل دیگر کشور های اروپایی زیاد نیست . در واقع این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان است. کیف پایتخت اکراین، یک شهر واقعا سرگرم کننده است که دارای کلوپ های بین المللی، رستوران های عالی و مکان های اجتماعی است.بسیاری از آپارتمان ها در بخش مرکزی کیف نیز مقرون به صرفه هستند. افرادی که دوره طولانی مدت را در کیف می‌گذرانند، متوجه این امر می شوند که کیف در مقایسه با سایر پایتخت های اروپایی، نسبتا ارزان است.

معرفی کشور اکراین

در اوکراین اکثر مردم به زبان اوکراینی و روسی صحبت می‌کنند و تنها حدود ۲۰ درصد از مردم به انگلیسی سخن می‌گویند. پس یادگیری زبان (روسی و اکراینی) ضروری است. البته این زبان ها بسیار سخت است . برای یادگیری آن نیاز به صرف زمان و تمرین کافی دارید.

کشور اوکراین از لحاظ روابط بین الملل در سطح گسترده ای در حال پیشرفت است و در آینده ای نه چندان دور شهروندان اوکراین می‌توانند بدون ویزا به بسیاری از کشور های دنیا از جمله کانادا به راحتی سفر کنند.

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین به طور گسترده ای با توجه به منطقه و شهر متفاوت است. شهرهای بزرگ مانند کیف و اودسا هزینه زندگی بسیار بالاتری نسبت به دیگر شهرهای کوچک مانند لویو دارند. یک دانشجوی بین‌المللی باید مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار در هر ماه برای هزینه های زندگی داشته باشد. ولی به طور متوسط با ماهیانه ۳۰۰ دلار در اوکراین میتوانید زندگی خوبی را داشته باشید که حتی از هزینه های زندگی در ایران و سایر کشورهای اروپایی  پایین تر است! برای مثال در کشوری مثل آلمان هزینه زندگی در ماه به ۱۳۰۰ دلار خواهد رسید.

مزایای زندگی در اوکراین

از جمله مزایای زندگی در اوکراین نرخ پایین خورد و خوراک و مواد غذایی است.اوکراین از جمله کشورهایی است که دارای کشاورزی بزرگ همراه با سنت هایی متنوع از پخت و پز می باشد. به همین دلیل غذا در اوکراین فراوان و نسبتا ارزان است. خرید میوه ها و سبزیجات در فصل خود بسیار عالی می باشد. سوپرمارکت‌ها و کیوسک‌های کوچک زیادی به صورت پراکنده در سراسر شهرها و محله‌های اوکراین وجود دارند که برای خرید مایحتاج روزانه مناسب و مقرون به صرفه هستند. همچنین انواع غذاها را می توان در مغازه‌ها، سوپرمارکت ها و یا دربازارهای کشاورزان خریداری نمود. به علاوه در سالن های غذاخوری دانشکده ها و خوابگاه ها امکان بهره مندی از انواع غذاها با مناسب ترین قیمت ها وجود دارد.

تحصیل در اوکراین

بیشتر دانشگاه‌های دولتی اوکراین، خدمات رایگان پزشکی برای دانشجویان در بیمارستان ها ارائه می‌دهند. البته دانشجویان می توانند به بیمارستان خصوصی مراجعه نمایند که در آن ها مراقبت‌های پزشکی به صورت پولی صورت می‌گیرد.

شهرها و تجربه زندگی در اوکراین

اودسا

شهر اودِسا (Odessa) که به آن مامان اودِسا نیز می‌گویند، به منظور پنجره‌ای رو به اروپا بنا شده است. ولی پس از آن به سرعت تبدیل به مرکزی بین‌ المللی و پذیرای فرهنگ‌ های گوناگون اروپایی گشت تا جایی که گاهی آن را به عنوان بهشت هنرمندان و خانه‌ای برای همه‌ مردمان جهان خوانده‌ اند. این شهر بعد از کی‌یف، مهمترین مرکز تجاری اوکراین است.

خارکف

شهر خارکِف (Kharkiv)، مهمترین شهر صنعتی اوکراین است. تولیدات ماشین‌های صنعتی، کشاورزی و ابزارهای دیگر در کارخانجات و مراکز تولیدی آن انجام می‌شود. این شهر با داشتن دانشگاه‌ های معتبر و رشته‌ های گوناگون به عنوان شهر دانشجویی اوکراین نیز شهرت دارد. تحصیل پزشکی در اوکراین در این شهر بخاطر دانشگاه کارازین دارای طرفداران زیادی دارد.

کامیانتس

شهر کامیانتِس – پودولسکی از باستانی‌ ترین شهرهای اوکراین است که به نوعی نمادی برای نمایش تمدن زنده‌ اوکرین تبدیل شده است. رودخانه‌ زیبای اِسموتریچ از میانه‌ این شهر عبور می‌کند. از جاذبه‌های توریستی آن می‌ توان به قلعه‌ کامیانتِس – پودولسکی با تاریخچه‌ ای غنی از قرن چهاردهم اشاره نمود.

سرمایه گذاری در اوکراین

راه اندازی کسب و کار در اوکراین با کمک وام های بانکی این کشور آسان است  و از همین رو سرمایه گذاری در اوکراین میتواند بسیار سود آور باشد. همچنین قیمت ملک در اوکراین از ایران نیز ارزان تر است و با حدود ۱۲۰ میلیون تومان می‌توانید صاحب‌خانه شوید. با توجه هزینه های ملک در دیگر کشورهای اروپایی این رقم اصلا قابل مقایسه با آنها نیست! با گرفتن اقامت دائم اوکراین و گرفتن وام های بانکی میتوانید تا ۸۰ درصد از کل هزینه ملک را از این طریق تامین کنید. با توجه به اینکه در آینده ای نزدیک قیمت ملک در اوکراین بالا خواهد رفت ، خرید ملک میتواند سرمایه گذاری سود آوری در این کشور باشد.

اوکراین از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است و تا جایی که آن را پرستار اروپا می نامند. مراکز وسیعی از صنایع در اطراف شهرهای بزرگ اوکراین متمرکز شده است، از جمله: کیف، خارکف، اودسا، دنیپرپتروسک، دانتسک، زاپاروژه، نیکلایو و ….

همه این موارد باعث شده که اوکراین هم به لیست مقاصد پرطرفدار مهاجرین از سراسر دنیا اضافه شود.

واحد پول اوکراین

کوپک و هر ۱۰۰ کوپک ۱ گریونا است. هر دلار تقریبا ۷۵٫۴ گریونا است.

وضعیت اقتصاد در اوکراین در سالهای روز به روز بهتر شده تا جایی که این روزها اوکراین، در زمره اصلی ترین تولید کنندگان صنایع و کشاورزی محسوب میگردد.

وضعیت اقتصاد اوکراین

پس از سال ها تنش سیاسی و اقتصادی در اوکراین، حالا کم کم نشانه های ثبات اقتصادی در این کشور مشاهده می شود. بر طبق گفته ی سازمان صندوق بین المللی پول( IMF)، در این کشور نرخ تولید ناخالصی داخلی( GDP) به ۲ درصد افزایش یافته و نرخ تورم سالیانه ی آن نیز ۱۲ درصد اعلام شده است.

همچنین حداقل دستمزد در این کشور در سال گذشته دو برابر شده و تورم آن نیز بهتر کنترل شده است. با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ در اوکراین، دولت جدید دستور کار  خود را در راستای هدفی مشخصی برای تبدیل اوکراین به کشوری بهتر و توسعه یافته تر در بلند مدت قرار داده است. از آن جمله می‌توان به اعطای وام‌های بلند مدت با نرخ سود بسیار کم در راستای توسعه رونق اقتصادی و تولیدی اشاره کرد.

تحصیل در اوکراین

بر اساس قانون اساسی اوکراین، تحصیل تا پایان دوره‌ دبیرستان برای همه شهروندان این کشور اجباری و رایگان است. طی سال‌های اخیر دانشگاه‌ های اوکراین با پیشرفت‌های چشمگیر در رتبه‌بندی‌ های جهانی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده و این مراکز تبدیل به مقاصد مطلوب برای تحصیل در سراسر جهان شده است. بیشتریت تعداد دانشگاه‌ها در شهرهای کیِف و خارکف قرار دارند.

 هزینه های زندگی دانشجویی در اوکراین

هزینه زندگی در خوابگاه حداقل ماهیانه ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار می باشد و در صورتی که فرد بخواهد در خانه‌ای به صورت مشترک با سایر دانشجویان حداقل ماهیانه ۵۰۰ دلار و در صورت زندگی در خانه به صورت مستقل حداقل هزینه ماهیانه ۶۵۰ تا ۸۰۰ دلار در سال است.

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه هایی که یک فرد در طول اقامت اوکراین با آنها مواجه است را می توان به بخش های هزینه های عمومی، خوراک و حمل و نقل تقسیم نمود. در مجموع هزینه ها در اوکراین نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است به عنوان مثال در این کشور تنها با پرداخت چند دلار می‌توان به تماشای تئاتر یا فیلم در سینما نشست.

حمل و نقل

هزینه ی خرید بلیت یک طرفه برای حمل و نقل عمومی تنها ۲۲ سنت است و رفت و آمد ماهانه‌ی یک فرد با استفاده از وسائط حمل و نقل عمومی اندکی بیش از ۱۰ دلار خواهد شد. تعرفه ی تاکسی برای آغاز حرکت ۱.۴۴ دلار است و پس از آن به ازای هر یک کیلومتر ۲۲ سنت به کرایه اضافه خواهد شد. در صورتی که قصد داشته باشید اتومبیل شخصی تهیه کنید باید برای یک خرید متوسط در حدود ۲۰۰۰۰ دلار بپردازید و هزینه ی هر لیتر بنزین هم ۱.۱ دلار است.

هزینه‌های ماهیانه

هزینه ی ماهانه ی قبض های برق، گرمایش، سرمایش، آب و حمل زباله برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۹۰ دلار است. برای داشتن خط اینترنت پر سرعت در ماه باید حدود ۵ دلار بپردازید. هزینه ی اجاره ی آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کمی بیش از ۳۰۰ دلار در ماه و حومه ی شهر کمی بیش از ۲۰۰ دلار در ماه است این هزینه ها برای آپارتمان های سه خوابه به ترتیب ۶۰۰ و ۳۵۰ دلار خواهد شد.

غذا و رستوران

برای صرف غذا اگر به رستوران های ارزان قیمت بروید کمی بیش از ۴ دلار متحمل هزینه خواهید شد. یک وعده غذای دو نفره (شامل پیش غذا، غذای اصلی و دسر) نیز در یک رستوران متوسط ۱۸ دلار است. هزینه ی هر وعده ی غذایی در رستوران های زنجیره ای مانند مک دونالد هم ۳.۲۴ دلار است.

توجه! توجه!

تمامی قیمت های فوق متوسط دوازده ماه گذشته اند که در ژانویه ی سال ۲۰۱۹ به روز رسانی شده‌اند. مطابق آمار متوسط حقوق یک اوکراینی ۲۵۰ تا ۳۰۰‌‌دلار (پس از کسر مالیات) در ماه است.

در نظر داشته باشید بیشتر اوکراینی ها به دلیل زندگی در اوکراین در خانه های خود از زمان شوروی سابق هیچ اجاره بهایی پرداخت نمی کنند.همچنین افرادی که اجاره پرداخت می کنند اصولا در خارج از مکانهای مرکزی شهر زندگی می نمایند جایی که هزینه اجاره ها کسری از مبالغ موجود در مراکز است.

هزینه‌ زندگی در شهرهای مختلف کشور اوکراین بسیار متنوع است و همانطور که میدانید در همه کشورها زندگی در شهرهای بزرگ هزینه‌ ها و مخارج بیشتری را نیاز دارد و اوکرین نیز از این قاعده مستثنی نیست. سطح رفاهی و امکانات شهری در کلان‌ شهرهای اوکراین بسیار بالا و پیشرفته است و مردم به راحتی از تمامی تسهیلات موجود با کمترین هزینه می‌ توانند استفاده نمایند.

هزینه‌های درمان در اوکراین

مراقبتهای درمانی در اوکراین برای شهروندان این کشور رایگان است اما افراد خارجی به مراقبت‌های درمانی رایگان دسترسی ندارند. هرچند هزینه درمان در اکراین کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است و رفتن به یک کلینیک و یک متخصص ارزان‌تر تمام می‌شود. تقریبا در اوکراین پزشکان، بالاترین استانداردهای درمانی و پزشکی را ارائه میدهند.

آژانس گردشگری ستاره هفت گنج شما را در گرفتن ویزا و همچنین مراحل بعدی اقامت‌تان (تحصیلی، سرمایه‌گذاری،…) همراهی و راهنمایی خواهد کرد. برای داشتن اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

 اقامت اوکراین

اقامت اوکراین

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *